Каријерни центар, као одрживи сервис за каријерно вођење и саветовање младих, има за циљ да поспешује запошљивост и запосленост младих кроз свој план и програм рада, а све у циљу запошљавања и самозапошљавања младих незапослених лица. Функционисање Каријерног центра осмишљено је кроз неколико услуга. Каријерни центар у оквиру саветодавне улоге организује индивидуална саветовања, пружа информације на захтев преко телефона или електронске поште као и онлајн каријерно саветовање путем веб платформе. Остале услуге које каријерни центар нуди могу се поделити у два правца. Први правац је пружање услуга младима када је у питању запошљавање, што обухвата обуке из области писања ЦВ-ија, радне биографије, интервијуа, основна обука за рад на рачунару и програмима радних и стручних пракси. Други правац је пружање услуга младима ако је у питању самозапошљавање што обухвата презентација програма субвенционисања самозапошљавања, обуке из области писања бизнис плана, правних услуга и питања, обука за израду веб презентације. Као додати сегмент успостављања и функционисања Каријерног центра млади имају могућност да похађају Програм радне праксе са резултатом веће запошљивости младих.
ПРОБЛЕМ
Општи статистички подаци на Националном нивоу из децембра 2017. године показују да се на евиденцији НСЗ налази 650.573 незапослених, од чега је 138.690 до 30 година. Када сагледамо ситуацију види се да је огроман број младих људи потпуно финансијски зависно од плата и пензија својих родитеља и породица, без икакве шансе да на било који начин стекну било какво радно искуство, а касније и могућност запослења, узимајући у обзир дешавања на макро државном нивоу и тешку финансијску ситуацију државе.
Претходно приказана статистика на државном нивоу може се поистоветити са ситуацијама у општинама широм Србије. Пример – у Општини Ивањица од укупно 3.800 незапослених, 674 чине млади. Поред овог броја постоји и велики број незапослених младих који нису пријављени на листу евиденције Националне службе за запошљавање.
Недовољан број програма за младе из области запошљавања, мали број слободних радних места, радних пракси, недовољно знања из области вештина за запошљавање, непостојање сервиса који би радио на саветовању и усмеравању младих када је у питању њихово школовање, односно запослење или самозапослење, узроци су стопе незапослености младих.
Како би утицали на решавање поменутих проблема и како би механизми за подршку младима у питањима везаним за развој каријере били одрживи, неопходно је формирање одрживог сервиса за каријерно вођење и саветовање младих „Каријерног центра“ у оквиру Канцеларије за младе, као и јачањем свих успостављених модела сарадње у локалној заједници. Области којима се програм бави су висока незапосленост младих као и недовољна развијеност компетенција младих за запошљивост. Сврха покретања и оснивања Каријерног центра је јачање капацитета Канцеларије за младе у области каријерног вођења и саветовања. Циљ је усмерен на повећање запошљивости младих од 15 до 30 година. Искуство је показало да укључивање различитих актера ( Канцеларије за младе, средњих школа, удружења грађана, итд) помаже ширењу свести о значају Каријерног вођења и саветовања као механизма за смањење незапослености младих.
ИНОВАТИВНОСТ ПРОГРАМА
Иновативност пројекта се огледа у самом формирању одрживог сервиса за каријерно вођење и саветовање младих „Каријерног центра“, односно у његовом фунционисању и начину на који су осмишљене услуге које ће млади моћи да користе. Каријерни центар у оквиру саветодавне улоге организваће индивидуална саветовања, пружања информација на захтев, преко телефона или електронске поште као и онлајн каријерно саветовање путем веб платформе. Остале услуге које каријерни центар нуди могу се поделити у два правца. Први правац је пружање услуга младима када је у питању запошљавање, што обухвата обуке из области писања CV-ија, радне биографије, интервијуа, обука за рад на рачунару и програмима радних и стручних пракси. Други правац је пружање услуга младима ако је у питању самозапошљавање што обухвата обуке из области писања бизнис плана, правних услуга и питања, обуке за рад на рачунару, обука за израду веб презентације. Као додати сегмент успостављања и функционисања Каријерног центра млади имају могућност да похађају Програм радне праксе са резултатом веће запошљивости младих. Програм радне праксе младом и незапосленом лицу, у складу са његовим образовним профилом, омогућује стручно усавршавање у јавном, приватном и цивилном сектору.
Циљна група и крајњи корисници јесу млади (15-30 година). Каријерни центар кроз своје функционисање укључује и део припадника осетљивих група (млади Роми и Ромкиње, млади ометени у развоју, социјално угрожени млади као и млади из руралног подручја општине).
ПРЕДЛОГ КОРАКА У ОСНИВАЊУ И УСПОСТАВЉАЊУ КАРИЈЕРНОГ ЦЕНТРА КРОЗ ПРОЈЕКТНО ФИНАНСИРАЊЕ:
1. Припремне и промотивне активности
1.1. Формирање тима за успостављање Каријерног центра – Неопходно је формирати тим за успостављање Каријерног центра, који уз препоруку треба да се састоји од менаџера тима (Канцеларија за младе), асистента/саветника у тиму (Канцеларија за младе), представника локалне самоуправе, представника партнера/удружења на успостављању Каријерног центра и координатора Програма радне праксе (уколико се успостављање Каријерног центра садржи и додатни сегмент Програм радне праксе). Први задатак тима је да припреми неопходне услове за неометано успостављање Каријерног центра. Треба извршити поделу задатака унутар тима, дефинисати детаљни план активности, а такође се препоручује израда медијске стратегије и припрема свих неопходних предуслова за правилну реализацију временског плана.
1.2. Визуелни идентитет Каријерног центра – За потребе промоције Каријерног центра и повећања видљивости програма препорука је да се у у складу са циљевима програма развије визуелни идентитет програма. Тиме ће све активности бити униформисане и препознатљиве уз поделу промотивног материјала припадницима циљне групе у току реализације целог програма.
1.3. Промоција програма – Препорука је да се спроведе планска промоција програма кроз израду промо спотова и планираних активности. Такође кроз промоцију пројекта, путем плаката, поделе флајера на штандовима све заинтересоване стране ће благовремено бити информисане са акцентом на позивање младих који су циљна група програма и будући корисници Каријерног центра.
1.4. Успостављање Каријерног центра у КЗМ – За потребе формирања и рада Каријерног центра као иновативног сервиса, препорука је да се користи део простора Канцеларије за младе. Овај простор треба опремити адекватним намештајем и рачунарском опремом која је неопходна за функционисање центра, а један део простора биће опредељен за рад са корисницма односно за индивидуално саветовање. Треба припремити и израдити промотивни материјал са посебним акцентом на услуге које нуди Каријерни центар. Обезбедити, ако не постоји, у оквиру објекта где се налази Канцеларија за младе простор за одржавање обука и састанака.
2. Каријерно информисање и саветовање – У процесу покретања и развијања Каријерног центра, а у циљу информисања и саветовања младих осмислити услуге које за задатак имају задовољење потреба и развој капацитета младих у правцу њиховог опредељења и помоћ при опредељењу за каријером као и повећање њихове запошљивности кроз већу шансу за запослење и самозапослење.
2.1. Планирање и реализација активности за каријерно информисање и саветовање (Обука за програмски тим) – Препоручује се реализација тродневне обуке за пројектни тим у циљу развоја капацитета за коришћење нових технологија, а све у циљу информисања циљне групе пројекта. Главни резултат ове активности је развијен модел одрживих сервиса за каријерно информисање и саветовање. За реализацију ове активности, такође се препоручује, ангажовање експерта из области информационих технологија.
2.2. Реализација индивидуалних саветовања – Главни актер у реализацији ове активности је асистент/саветник на програму који кроз индивидуални разговор са корисницима разматра дилеме и евентуалне проблеме на које млади наилазе у области развоја каријере. Кроз једночасовни разговор саветник (препорука-стручњак из економских наука), у зависности од потребе корисника даје тачне информације и упућује на адекватне институције или појединце где корисник може добити одговоре на евентуална питања која самостално нису успели да реше. Корисници се могу пријавити за индивидуални састанак са саветником на сопствени захтев или на препоруку представника Каријерног центра у зависности од сопствених потреба. Саветовање се обавља у сарадњи са партнерима/удружењима/институцијама, које се на било који начин баве решавањем проблема незапослености младих у циљу размене информација.
2.3. Давање информација путем електронске поште или телефона – Корисници тражене информације од Каријерног центра могу добити и путем електронске поште или телефона. Корисници могу захтевати разне информације из области које Каријерни центар нуди, а уколико неку информацију није могуће одмах дати корисници ће бити контактирани у што краћем временском периоду.
2.4. Каријерни центар као део сајта КЗМ – Препорука је да у оквиру сајта Канцеларије за младе буде израђен посебан део који ће бити опредељен за Каријерни центар. Сврха израде ове платформе је унапређење комуникације између свих актера Каријерног центра што укључује и пружаоце услуга и корисника, а у циљу повећања броја корисника центра.
2.5. Онлајн каријерно саветовање – Кроз убрзани развој техничко-технолошког друштва услугом онлајн каријерног саветовања се постиже повећање броја корисника, а тиме и број младих којима је пружена помоћ у даљем развоју каријере. Овом врстом саветовања, територијална удаљеност корисника услуга у односу на локацију Каријерног центра неће бити препрека, па ће се на овај начин повећати број корисника, првенствено оних који живе у руралном подручју општине. У оквиру онлајн саветовања на веб платформи се препоручује развијење услуге чет подршке која ће функционисати тако што млади контактирају каријерног саветника са одређеним питањима, а он у најкраћем могућем року одговара и иницира даљу комуникације.
2.6. Креирање и промоција Инфо Билтена Каријера – Такође се препоручује израда Инфо билтена, који ће обухватати широк спектар информација као што су информације за наставак образовања (факултети, високе школе, академије), конкурсе за студије у Србији и иностранству, програме, едукације, семинаре и конференције, волонтерске акције, кампове, програме које организују омладинске организације, радне и стручне праксе, иформације везане за запослење, најаве догађаја (конкурси за радна места, сајмови запошљавања…) као и све остале вести из Каријерног центра. Препоручује се да Инфо билтен Каријера излази једном месечно у штампаном и електронском облику, а такође да буде објављен путем свих интернет платформи Канцеларије за младе, а путем мејлинг листе ће да буде прослеђен свим медијима, основним и средњим школама, факултетима и свим осталим заинтересованим странама, а превасходно младима. Штампани примерке ттеба поделити кроз јавне акције у близини великих места где је велика концентрација младих људи који чине циљну групу програма.
2.7. Развијање и унапређење друштвених мрежа КЗМ (Фејсбук и Инстаграм) – Када је у питању комуникација са младима и између младих главни вид комуникације јесу друштвене мреже. Из тог разлога се препоручује развијање и унапређење налога КЗМ на друштвеним мрежама, конкретно Фејсбук и Инстаграм налога. Друштвене мреже су најмасовнији вид комуникације када је у питању пласирање информација циљној групи и на такав начин ће се најбоље вршити промоција Каријерног центра и његових услуга и створити могућност за укључивање што већег броја корисника.
2.8. Инфо дан – Препоручује се да Каријерни центар сваког првог петка у месецу организује инфо дан. Млади ће у оквиру ове активности имати прилику да се упознају са радом, услугама и програмима Каријерног центра.
3. Сет услуга Каријерног центра – Директни корисници каријерног центра (млади) могу кроз сет услуга развити своју каријеру или свој капацитет којим повећавају конкурентност при запослењу или започети сопствени бизнис кроз регистрацију одређене делатности. Сет услуга каријерног центра се пружа у два правца и то први у правцу запошљавања младих, а други у правцу самозапошљавања младих. Услуге каријерног центра су бесплатне. Обуке које су део овог сета треба реализовати у опремљеним просторијама за обуке и састанке које су део Канцеларије за младе, док ће практични део овог сета, реализација Програма радне праксе, Као додатног сегмента успостављања и функционисања Каријерног центра, кроз који млади имају могућност да похађају Програм радне праксе са резултатом веће запошљивости бити организован и реализован у сарадњи са партнером на програму. Програм радне праксе биће реализован у пословном простору приватног, јавног и цивилног сектора.
3.1. Обуке и програми у оквиру првог правца деловања Каријерног центра – Запошљавање младих
3.1.1. Обуке из области писања CVија, радне биографије, интервијуа – Препоручује се организација тродневне обуке на поменуте теме (сваки дан обрадити по једну тему). Овој обуци максимално може да присуствује 20 заинтересованих младих људи. Циљ обуке је да кроз лични развој повећају своју запошљивност и лакше дођу до запослења. Такође се препоручује да обуке води дипломирани економиста, евентуално сарадник Канцеларије за младе, а одрживост обуке за наредне године функционисања Каријерног центра буде обезбеђена Програмским буџетом Канцеларије за младе за наредну годину.
3.1.2. Обука за рад на рачунару – Препоручује се реализација ове тродневне обуке намењене за групу од 20 младих заинтересованих људи. Основни курс представља тродневну обуку за рад на рачунару, не захтева никакво предзнање полазника и обухвата виндовс (оперативни систем), ворд (програм за обраду текста) и Интернет (слање и пријем електронске поште, коришћење социјалних мрежа, рад на Интернету). Препоручује се да обуке ради сарадник Канцеларије за младе. дипломирани професор математике или информатике а одрживост обуке за наредне године функционисања Каријерног центра буде обезбеђена Програмским буџетом Канцеларије за младе за наредну годину.
3.1.3. Обуке на теме радних и стручних пракси – У оквиру ове дводневне обуке млади имају прилику да се упознају са основним информацијама о радној етици, прицнипима рада у оквиру радних и стручних пракси, улози практиканата, упознавању са правима и обавезама у току пракси. Обука је намењена за 20 младих заинтересованих људи и траје један дан, препорука је да обуку води дипломирани струковник економиста, сарадник Канцеларије за младе. Такође се препоручује да одрживост обуке за наредне године функционисања Каријерног центра буде обезбеђена Програмским буџетом Канцеларије за младе за наредну годину.
3.2. Обуке у оквиру другог правца деловања Каријерног центра – Самозапошљавање младих
3.2.1. Презентација програма субвенционисања самозапошљавања у Републици Србији – Препорука је да у оквиру овог правца младе прво упознати са програмима субвенционисања самозапошљавања. Презентација је намењена за групу од 20 младих људи који ће имати прилику да се упознају са свим програмима у Републици Србији који су везани за субвенционисање самозапошљавања, које спроводи на пример (НСЗ, РАС, Фонд за развој Републике Србије). Такође се препоручује да обуке води дипломирани економиста-особа упућена у програме субвенционисања самозапошљавања у Републици Србији, сарадник Канцеларије за младе, а одрживост обуке за наредне године функционисања Каријерног центра треба да буде обезбеђена Програмским буџетом Канцеларије за младе за наредну годину.
3.2.2. Обука основе правних услуге – Ова обука је намењена за групу од максималн 20 људи и обухвата правне савете у вези са пословањем, помоћ при регистрацији, помоћ при изради уговора и слично. Обука ће трајати два дана, а препоручује се да саветовање ради дипломирани правник по могућству сарадник Канцеларије за младе. Одрживост обуке за наредне године функционисања Каријерног центра треба да буде обезбеђена Програмским буџетом Канцеларије за младе за наредну годину.
3.2.3. Обуке писање бизнис плана – Обука је намењена за 20 младих људи који желе да стекну знање из области писања бизнис плана и препорука је да траја три дана. У оквиру ове обуке млади ће имати прилику да се упознају са израдом бизнис плана са освртом на личну мотивацију, искуство у бизнису, визију и мисију компаније, величину тржишта и циљну групу, конкуренцију итд. Препоручује се да обуку води дипломирани економиста, по могућству сарадник Канцеларије за младе. Одрживост обуке за наредне године функционисања Каријерног центра треба да буде обезбеђена Програмским буџетом Канцеларије за младе за наредну годину.
3.2.4. Обука Веб дизајн – Препоручује се реализација Обуке Веб дизајн у трајању од 2 дана за минимум 20 полазника у циљу саветовање за израду веб сајта, презентације предузетничке идеје и функционалност друштвених мрежа у пословне сврхе. Препоручује се да обуку води сарадник Канцеларије за младе, сертификовани „Web developer“. Одрживост обуке биће обезбеђена Програмским буџетом Канцеларије за младе за наредну годину. Одрживост обуке за наредне године функционисања Каријерног центра треба да буде обезбеђена Програмским буџетом Канцеларије за младе за наредну годину.
Препорука је да се правац запошљавања допуни реализацијом једне врсте праксе, као пример представљамо Програм радне праксе развијем у Канцеларији за младе општине Ивањица.
3.1.4. Реализација Програма радне праксе – Програм радне праксе који реализује Центар за радно ангажовање Ивањица (партнер на програму) у сарадњи са носциоцем пројекта један је од ефикасних програма за запошљавање младих, и биће уврштен међу услуге који Каријерни центар нуди младима. У последње четири године од када се програм реализује од укупно 273 ангажованих младих у овкиру програма, запослење након завршетка истог добило је 95 младих што чини 34.80% од укупног броја. Програм је у оквиру програма Каријерног центра финансиран од стране Општине Ивањица у износу од 1.200.000,00 рсд. Програм радне праксе има едукативни и социјални карактер. Едукативни карактер пројекта се огледа у томе да се младом и незапосленом лицу, у складу са његовим образовним профилом, омогућује стручно усавршавање у јавном, приватном и цивилном сектору. Социјални карактер се огледа у томе да практиканти, корисници програма, имају право да раде три пута недељно по четири сатa, 48 сати месечно и да за ту праксу добијају џепарац у вредности од 5.000,00 динара нето (путни трошкови и топли оброк). Програм радне праксе је организовани програм стажирања базиран на тројном уговорном односу између Центра за радно ангажовање Ивањица, супервизора на локацији обављања праксе-послодавца и практиканата. Програм радне праксе се спроводи путем Уговора о стручном усавршавању потписаног са партнерима на пројектну односно послодавцима, базираног на Закону о волонтирању РС. Програм радне праксе је реализован за 40 младих људи и то у две групе по 20. Свака група младих прошла је Програм радне праксе у трајању од 3 месеца код послодаваца из јавног, приватног и цивилног сектора.
Програм радне праксе се реализује на следећи начин:
1. Теренски рад – испитивање потреба послодаваца на територији Општине Ивањица (јавни, приватни и цивилни сектор);
2. Расписивање јавног позива за послодавце са достављањем информација о потребним профилима практиканата;
3. Расписивање јавног позива за практиканте са понуђеним профилима који су послодавци претходно доставили;
4. Реализација разговора између послодаваца и пријављених практиканата и одабир практиканата који ће похађати Програм радне праксе;
5. Потписивање уговора о реализацији Програма радне праксе;
6. Реализација Програма радне праксе и мониторинг;
6. Исплата надокнаде практикантима;
7. Додела сертификата практикантима о завршеном Програму радне праксе;
8. Потписивање уговора о раду по завршетку радне праксе са минимум 25% практиканата.
РЕЗУЛТАТ
Основан и успостављен одржив сервис за каријерно вођење и саветовање младих „Каријерни центар“ у оквиру Канцеларије за младе, који је подршка младима у планирању и управљању каријером у складу са њиховим разноврсним потребама као и подршка при њиховом запослењу односно самозапослењу.