Елементи/документи омладинске политике у РС
ЗАКОН О МЛАДИМА
Посебно место у области омладинске политике у Републици Србији свакако заузима Закон о младима који је Народна скупштина донела 5. јула 2011. године.
Овим законом уређују се мере и активности које предузимају Република Србија, аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе, а које имају за циљ унапређивање друштвеног положаја младих и стварање услова за остваривање потреба и интереса младих у свим областима које су од интереса за младе.
Циљ закона је стварање услова за подршку младима у организовању, друштвеном деловању, развоју и остваривању потенцијала на личну и друштвену добробит.
Начела закона о младима су:
- Начело подршке младима;
- Начело једнакости и забране дискриминације;
- Начело једнаких шанси
- Начело јачања свести о значају младих и њиховој друштвеној улози
- Начело активног учешћа младих
- Начело одговорности и солидарности младих.
Национална стратегија за младе РС
Образовањем Министарства омладине и спорта (у даљем тексту: МОС) маја 2007. године, исходом активног четворогодишњег заговарања младих у оквиру Коалиције младих Србије, удружења грађана и подмладака политичких странака, започет је процес развоја система подршке младима и сарадње са младима. МОС је од самог oбразовања започело креирање стратешких и законских докумената у области омладинске политике. Влада донела је, на предлог МОС-a, 9. маја 2008. године Националну стратегију за младе, 22. јануара 2009. године Акциони план за спровођење НСМ за период од 2009. до 2014. године, а 4. марта 2010. године Стратегију каријерног вођења и саветовања у Републици Србији.
Након истека прве Националне стратегије и анализе добијених резултата реализације ушло се у процес израде нове НСМ, који је започет 31. јула 2014. године доношењем Одлуке о образовању Радне групе за израду НСМ за период од 2015. до 2025. године и акционог плана за њено спровођење. Влада је у Радну групу именовала 53 члана, представнике свих релевантних државних органа и институција, представнике удружења младих, за младе и њихових савеза (у даљем тексту: удружења која спроводе омладинске активности) и стручњаке у области омладинске политике. Успостављено је 8 тематских група (запошљавање и предузетништво, образовање, васпитање и обука, здравље и благостање, активизам и активно учешће младих, мобилност и информисање, социјална укљученост, креативност и култура, безбедност) за развој НСМ, у којима су учествовали чланови Радне групе, као и друге заинтересоване стране.
Национална стратегија за младе за период од 2015. до 2025. године је усвојена 27. фебруара 2015. године, а актуелни Акциони план за реализацију НСМ је усвојен 18. децембра 2018. године на период (2018-2021).
НСМ дефинише девет стратешких циљева као жељених, промењених стања када су у питању млади у областима од интереса за младе. Успешном реализацијом НСМ у наредних 10 година унапредиће се:
– запошљивост и запосленост младих жена и мушкараца;
– квалитет и могућности за стицање квалификација и развој компетенција и иновативност младих; – активно учешће младих жена и мушкараца у друштву;
– здравље и благостање младих жена и мушкараца;
– услови за развијање безбедносне културе младих;
– подршка друштвеном укључивању младих из категорија у ризику од социјалне искључености;
– мобилност, обим међународне сарадње младих и подршка младим мигрантима;
– систем информисања младих и знање о младима;
– коришћење и учешће младих у креирању културних садржаја.
Акциони план политике за младе у АП Војводини
Израда и реализација АППМ у АПВ је предвиђена Законом о младима и резултат је сарадње са невладиним сектором и ресорним покрајинским секретаријатима, али и потребе за системским приступом према младима на територији Војводине. До сада су у АП Војводини реализована два Акциона плана политике за младе у циклусима од по четири године (2005-2008 и 2011-2014).
Након истека последњег АППМ и анализе добијених резултата реализације ушло се у процес израде новог Акционог плана политике за младе у АП Војводини за период 2015-2020.
Акциони план политике за младе у АП Војводини за период 2015-2020 је реализован путем конкурса који сваке календарске године расписује Покрајински секретаријат за спорт и омладину. Средства за реализацију Акционог плана политике за младе у АПВ за период 2015-2020 обезбеђују се из буџета АП Војводине, у складу са Законом о младима (Чл. 12, став 1 и 2) и биће опредељена оним организацијама и установама које својим пројектима реализују активности у областима:
- Образовање младих;
- Запошљавање младих;
- Здравље младих и социјална политика према младима;
- Култура и информисање младих;
- Активизам и слободно време младих;
- Волонтеризам и мобилност младих;
- Безбедност младих;
- Заштита животне средине и одрживи развој.
Локални акциони план за младе (ЛАП за младе)
Локални акциони план за младе (ЛАП за младе) је стратешки општински/градски документ који дефинише приоритетне области за младе и активности које одговарају на специфичне потребе младих те средине. Локалним акционим планом обезбеђује се допринос спровођењу циљева и приоритета Националне стратегије за младе на локалном нивоу, као и других секторских стратегија које утичу на живот младе особе (нпр. акциони планови за децу, омладинско предузетништво, стратегија за развој здравља младих, запошљавања, итд.), те међународних докумената из области омладинске политике. Локални акциони план је јавни документ, који мора бити у складу са Националном стратегијом за младе, начелима Закона о младима, као и у складу са локалним стратегијама.
Национални Савет за младе
Влада, на предлог Министарства, у складу с прописима који уређују рад Владе, образује Савет за младе као саветодавно тело које подстиче и усклађује активности у вези са развојем, остваривањем и спровођењем омладинске политике и предлаже мере за њено унапређивање.
Савет за младе чине представници органа државне управе у чијем су делокругу области од интереса за младе, покрајинског органа управе надлежног за питања младих, удружења и савеза из чл. 13. и 14. овог закона, канцеларија за младе, заједнички представник националних савета националних мањина и угледни стручњаци.
Најмање једну трећину чланова Савета за младе чине представници младих из реда удружења и савеза из чл. 13. и 14. овог закона.
Покрајински савет за младе и савет за младе јединице локалне самоуправе
Ради усклађивања активности у вези са остваривањем омладинске политике на територији аутономне покрајине и јединице локалне самоуправе, надлежни орган аутономне покрајине и надлежни орган јединице локалне самоуправе може основати покрајински, градски и општински савет за младе.
МИНИСТАРСТВО ОМЛАДИНЕ И СПОРТА – РЕСОР КОЈИ СЕ БАВИ МЛАДИМА
Министарство омладине и спорта Републике Србије је ресор Владе Републике Србије задужен за делатности омладине и спорта.
Сектор за омладину
У оквиру својих овлашћења и надлежности, обавља послове државне управе који се односе на: систем за развој и унапређење младих и спровођења идеја за подстицање младих да учествују у друштвеним токовима савременог доба ; заштиту интереса младих и помоћ младима да остваре своје циљеве ; давање савета младима и подучавање младих везано за запошљавање, стручно усавршавање и волонтерски рад; подстицање неформалног образовања младих; сарадњу са омладинским организацијама и удружењима приликом организовања међународних омладинских манифестација и скупова на територији Републике Србији; омогућавање омладинским организацијама и удружењима из Републике Србије да учествују на скуповима и манифестацијама ван територија Републике Србије; подстицање и остваривање међународне сарадње која се односи на омладину; стварање услова за оснивање и рад националне и регионалних канцеларија за младе; подстицање развоја омладинске политике и рада канцеларија за младе на локалном нивоу, као и друге послове одређене законом.
Сектор за спорт
Сектор за спорт у оквиру својих овлашћења реализује следеће услуге:
Израђује одговаре на Поднеске (дописи, захтеви, пријаве, молбе, жалбе, приговоре…), као и за Захтеве за приступ информацијама од Јавног значаја у области спорта / Захтев је неопходно доставити на дефинисаном образцу. Образац -Захтев за приступ информацијама од Јавног значаја у области спорта;Израђује – Записнике (писмена форма извештавања о усменим расправама или писменим коресподенцијама), реферате; Аналитичко упознавање са поднесцима (по потреби комуницирање са подносиоцима); Израђује информације, мишљења, дописе подносиоцима; реализује достављање аката; израђује мишљења, ставове, подршке, сагласности
ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА СПОРТ И ОМЛАДИНУ
Делокруг рада секретаријата за спорт и омладину
Покрајински секретаријат за спорт и омладину, основан је Одлуком о изменама и допунама одлуке о покрајинској управи („Сл. лист АПВ“ бр. 3/2002) од 12.3.2002. године, након усвајања Закона о утврђивању одређених надлежности аутономне покрајине („Сл. гласник РС“, 6/2002). Овим Законом су утврђене значајне надлежности Покрајине у области спорта и омладине чиме је створена нормативна основа за рад овог Секретаријата.
Надлежности су потом редефинисане Законом о утврђивању надлежности Аутономне покрајине Војводине („Сл. гласник РС“, бр. 99/2009), да би биле проширене доношењем Закона о спорту 2011 године („Сл. гласник РС“, 24/11 и 99/11) и, исте године, доношењем Закона о младима („Сл. гласник РС“, бр. 50/11).
Покрајинском скупштинском одлуком о покрајинској управи („Сл. лист АПВ“, бр. 37/14 и 54/14 – други пропис), утврђено је да послове покрајинске управе у области спорта и омладине, обавља Покрајински секретаријат за спорт и омладину, те су утврђене следеће његове надлежности:
- обезбеђује остваривање потреба и интереса грађана у области спорта, утврђених законом;
- утврђује спортске објекте и програме међународних спортских такмичења значајних за АП Војводину;
- оснива организације за обављање спортских делатности од интереса за АП Војводину и врши оснивачка права над њима;
- ближе уређује услове за обављање спортских делатности организација у области спорта и коришћење јавних спортских терена;
- утврђује путем којих се покрајинских спортских савеза задовољавају потребе и интереси грађана на територији АП Војводине, када је у једној спортској грани регистровано више покрајинских гранских спортских савеза и утврђује које спортске гране су посебно значајне за АП Војводину;
- води евиденције у области спорта;
- утврђује испуњеност услова за организовање спортских приредби и обезбеђује услове за рад, односно обављање делатности Покрајинског завода за спорт и медицину спорта и других организација у области спорта;
- обавља извршне, стручне и развојне послове покрајинске управе из своје области;
- врши инспекцијски надзор над спровођењем прописа из области спорта;
- прати, надзире и помаже рад установа и јавних служби чији је оснивач АП Војводина;
- прати и подржава рад удружења младих и за младе, савеза, као и локалних канцеларија за младе;
- оснива Савет за младе АПВ и координира његов рад, у складу са законом;
- припрема програме и предлаже мере за унапређивање положаја младих у складу са акционим планом политике за младе;
- подржава пројекте из области које су значајне за младе;
- предлаже установљавање награда из области спорта и омладине;
- награђује спортисте за остварене спортске резултате;
- додељује стипендије перспективним спортистима;
- награђује даровиту и успешну децу и омладину у АП Војводини и континуирано подржава њихов развој;
- обавља поверене послове државне управе, који су законом поверени органима АП Војводине;
- обавља друге послове када му је то законом, покрајинском скупштинском одлуком или другим прописом поверено.
Институције на локалу задужене за бригу о младима
Институције које се развијају на локалном нивоу задужене за бригу о младима су:
- Именовано лице испред Општинског већа,
- Канцеларија за младе (КЗМ),
- Локални Савети за младе (СМ) и
- Омладински клубови/ Центри за младе.
Именовано лице у Општинском већу
Неопходно подићи бригу о младима на највиши ниво и у том циљу потребно је одредити особу у оквиру Општинског/ Градског већа задужену за омладинску политику.
Кључна сарадња именовано лице и Координатор/ка КЗМ-а.
КАНЦЕЛАРИЈА ЗА МЛАДЕ
Ради обезбеђивања услова за активно укључивање младих у живот и рад друштвене заједнице, оснаживања младих, пружања подршке организовању различитих друштвених активности младих, учењу и креативном испољавању потреба младих, јединица локалне самоуправе може, у оквиру својих овлашћења, потреба и могућности, основати канцеларију за младе.
Канцеларија за младе финансира се из буџета јединице локалне самоуправе, као и из других извора, у складу са законом.
Канцеларије за младе (КЗМ)- Део градске/ општинске управе који је одговоран за спровођење локалне омладинске политике.
Делокруг рада КЗМ-а је:
- Развија, спроводи, прати локалну омладинску политику- иницира израду и прати спровођење ЛАП-а за младе;
- Успоставља сарадњу са свим релевантним партнерима и ради на њиховом умрежавању, комуникацији и координацији;
- Прати рад одговорних за рад са младима (посебно у ОК) и трошење градских/општинских средстава;
- Подстиче активизам младих, комуницира са младима и обезбеђује учешће младих у процесима доношења одлука;
- Пружа техничку, материјалну и финансијску подршку омладинским организацијама и иницијативама младих- заговара за буџетска средства за младе, аплицира и пружа подршку иницијативама и пројектима младих;
- Обезбеђује подршку у раду другим институцијама- ОК, СМ;
- Спроводи истраживања о потребама и проблемима младих у локалној заједници;
- Води базу података о активним организацијама младих.
Локални Савети за младе (СМ)
Локални савет за младе је локално саветодавно тело задужено за дефинисање и реализацију процеса израде и спровођења омладинске политике на локалу.
Делокруг рада Савета за младе јединице локалне самоуправе:
- Иницира и учествује у изради локалне омладинске политике у које обухватају области од значаја за младе (образовање, слободно време, запошљавање, информисање, активно учешће, итд);
- Учествује у изради посебних локалних акционих планова, програма и политика у сагласности са НСМ и прати њихово остваривање;
- Даје мишљење о питањима од значаја за младе и о њима обавештава органе Општине;
- Даје мишљење на нацрте прописа и одлука које доноси Скупштина у областима од значаја за младе;
- Усваја годишње и периодичне извештаје о остваривању локалне омладинске политике и локалних акционих планова и програма за младе и подноси их Скупштини, председнику општине и Општинском већу;
- Иницира припрему пројеката и учешће општине у програмима и пројектима за младе у циљу унапређења положаја младих и обезбеђења остваривања њихових права која су у надлежности општине;
- Подстиче остваривање медјуопштинске сарадње која се односи на омладину и о томе обавештава општину;
- Даје мишљење о предлозима пројеката од значаја за младе који се делимично или потпуно финансирају из буџета општине и прати њихово остваривање.
ОМЛАДИНСКИ КЛУБОВИ (ОК)/КЛУБОВИ ЗА МЛАДЕ
ОК представља градски/општински простор у којем се реализују политике усмерене на директан рад са младима.
ОК представља везу између планираних политика (ЛАП-а) и њихове реализације у конкретне програме и омладинске иницијативе.
ОК је:
- простор за окупљање младих;
- инфо поинт – тачка са различитим информативним материјалима (брошуре, леци, постери…) и бесплатним приступом интернету;
– простор за индивидуално саветовање;
– простор за различите догађаје, промоције, трибине, радионице, изложбе, перформансе и др.;
– простор за организовање програма неформалног образовања (едукативних програма)
– простор и опрема за културну и уметничку продукцију (музика, позориште, видео, ликовна уметност, игра…) итд.
Делокруг рада ОК:
- Промовише активизам младих и подржава развој и рад иницијативе младих,
као и развој омладинског сектора на локалном нивоу;
- Развија програме неформалног образовања на теме од интереса за младе, односно препознате у оквиру ЛАП-а;
- Спроводи најразличитије услуге препознате као потребе младих/омладинског сектора (истраживачки рад, организатор културног живота, ваннаствних активности, сервис за пружање услуга удруженим младима, програми у спровођењу мера активног запошљавања, итд.);
- Подржава и спроводи програме међународног омладинског рада и мобилности младих;
- Учествује у изради ЛАП-а и имплементира програме из ЛАП-а у сарадњи са КЗМ и Саветом за младе.
Разлике у делокругу рада
КЗМ- ОК
Кључна разлика:
КЗМ је део локалне управе, оснива је локална самоуправа, и она координира пословима везаним за друштвену бригу о младима на нивоу града/општине;
ОК је градски/општински простор за младе усмерен на директан рад са младима.
Пресек стања- анализа степена развоја ЛИОМ-а у појединачним општинама
- Шта је све постоји и у ком степену развијености (КЗМ, СМ, ОК, Члан већа)?
- КЗМ:
Укљученост у локалну самоуправу- системтизација радног места, расположиви ресурси;
Развијеност стратешких докумената- ЛАП, остала тематска документа по областима;
Буџет- величина буџета, расположивост;
Видљивост према младима- обухват младих, посебне групе младих;
Активности.
- ОК:
Издвојеност од КЗМ (простор, људи, програми);
Развијеност програма;
Циљне групе.
- СМ:
Састав и начин избора;
Функционалност.
Поред Институције на локалу задужене за бригу о младима (КЗМ, ОК, СМ) треба направити спрегу у хоризонталном правцу са свим институцијама и организацијама које се на било који начин баве младима, а такође и по вертикали ка Националној асоцијацији КЗМ и на крају ка Министарству омладине и спорта РС.
Стандарди рада КЗМ И компетенције координатора
СТАНДАРДИ су скуп мера које доводе до унапредјења рада ЛКЗМ и спровођење ЛАПа;
Стандарди су формирани су према локалним приликама и нису исти за све општине.
Стандарди су развијени за 3 групе општина:
1.група – до 25.000 становника;
2.група – 25.000 – 80.000 становника;
3.група – преко 80.000 становника.
Компетенције локалних координатора/ки
Компетенције координатора КЗМ представљају скуп знања, вештина и вредносних ставова које омогућавају координатору да на ефикасан, ефективан и конструктиван начин координира и спроводи омладинску политику на локалном нивоу и тиме омогући испуњеност стандарда.
Компетенције:
-Оптимална координација активности локалне КЗМ;
-Ефикасно управљање расположивим локалним ресурсима;
-Познавање стратешких и законских докумената из области омладинске политике;
-Писмена, усмена комуникација и дигитална писменост ;
-Комуникација и интеракција са младима и другим субјектима омладинске политике;
-Планирање у омладинској политици;
-Рад са младима;
-Рад са осетљивим групама младих;
-Координатор познаје основна документа везана за волонтирање и промовише волонтерски рад.
Локална самоуправа, структура и надлежности, релације измедју њих и место КЗМ
У Србији, јединице локалне самоуправе су општине, градови и град Београд, како пише у Уставу РС из 2006. године који одређује положај јединица локалне самоуправе, надлежност општина, правне акте које доноси, органе, надзор над њеним радом и заштиту. Закон о локалној самоуправи разрађује ове категорије, тако и обавезу Републике односно територијалне аутономије да обезбеде средства јединици локалне самоуправе када извршава права и дужности из круга поверених послова. Такође, Законом о министарствима из 2007. године предвиђа се формирање Агенције за развој инфраструктуре локалне самоуправе као стручне службе Владе РС чији је циљ равномерно подстицање развоја и унапређење инфраструктуре локлне самоуправе повезивањем финансијских организација, представника надлежних органа других земаља, градова и општина и одређивањем тзв. приоритетних инвестиционих пројеката.
Локалну самоуправу чине одељења, службе, одсеци… У оквиру локалних самоуправа одељења међусобно сарађују у остваривању циљева целокупне самоуправе. Канцеларија за младе може бити део неког од одељења, нпр. Одељење за привреду и друштвене делатности.
Структура Градске управе Лозница
Градска управа
НАЧЕЛНИК ГРАДСКЕ УПРАВЕ
НАЧЕЛНИЦИ ОДЕЉЕЊА
ОДЕЉЕЊЕ ЗА РАД ОРГАНА ГРАДА И ЗАЈЕДНИЧКЕ ПОСЛОВЕ
ОДЕЉЕЊЕ ЗА ОПШТУ УПРАВУ
ОДЕЉЕЊЕ ЗА ФИНАНСИЈЕ
ОДЕЉЕЊЕ ЗА ДРУШТВЕНЕ ДЕЛАТНОСТИ (Канцеларија за младе)
ОДЕЉЕЊЕ ЗА ИНСПЕКЦИЈСКЕ ПОСЛОВЕ
ОДЕЉЕЊЕ ЛОКАЛНЕ ПОРЕСКЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ
ОДЕЉЕЊЕ ЗА ПРИВРЕДУ
OДЕЉЕЊЕ ЗА ЛОКАЛНИ ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ
ОДЕЉЕЊЕ ЗА ПЛАНИРАЊЕ И ИЗГРАДЊУ
ОДЕЉЕЊЕ КОМУНАЛНЕ ПОЛИЦИЈЕ.
Структура Општинске управе Општине Ивањица
„Где су млади у Статутима њихових општина“
Врло је битно да су млади као циљна група препознати у Статутима градова и општина, на то треба обратити посебну пажњу.
Буџет локалне заједнице
Програмско буџетирање је основ финансирања и функционисања локалних самоуправа. Канцеларија као део локалне самоуправе је обухваћена том врстом финансирања кроз Програм 14. Развој спорта и омладине, кроз спровођење омладинске политике, планиране Локалним акционим планом за младе. Кроз програмски буџет потребно је класификовати сваку врсту трошка, који је у складу са Локалним акционим планом за младе. У току буџетске године потребно је, најкасније, до половине 11. месеца предати план рада са буџетом за наредну годину, уз образложење трошкова са детаљним планом активности (прилог). Ексел образац програмског буџетирања локалних самоуправа се може преузети на сајтовима локалних самоуправа, као и на сајту СКГО-а.